Spektakl zobaczycie Państwo na facebooku teatralnym oraz na naszej stronie www.teatrnorwida.pl 28 września 2020 r. o godz. 19:00, na który już bardzo serdecznie zapraszamy.
To sztuka dla dorosłych, która bierze za punkt wyjścia Wigilię - święto, po którym obiecujemy sobie harmonię i radość, a często kładziemy się spać z poczuciem większej pustki niż zazwyczaj. Sytuacja przy stole świątecznym jak w pigułce ukazuje relacje panujące w rodzinie: brak zrozumienia, kłótnie
o byle co. Jedyną osobą reprezentującą stary porządek, spokój, pewność, ciepło - to babcia.
Postaci są obudowane mnóstwem warstw i frazesów, które nic nie wnoszą do prawdy o nich samych, nic nie wnoszą do odczuwania. Zdaniem autorki to co ważne, to uczucia, zdolność kochania, wyrażania i dzielenia się uczuciem.
W sposób oczywisty treść sztuki przekłada się na nasze „aktualne czasy”, żyjemy w ogromnym napięciu, często najdrobniejsze rzeczy wywołują spory, nieporozumienia, i tak jak w wigilii Prześlugi „kładziemy się spać” z poczuciem pustki, niepokoju, z podskórnym przeświadczeniem o bezsensowności, niemożności, osamotnienia.
W kalendarzu chrześcijańskim WIGILIA jest dniem poprzedzającym ważniejsze święto,
z uroczystym oczekiwaniem, najczęściej myślimy o niej oczywiście w kontekście Świąt Bożego Narodzenia. Ale ten kontekst jest szerszy. Często mówimy o wigilii w sensie metaforycznym, w sensie ważnego wydarzenia, które miało jakiś fundamentalny wpływ na nasze życie, na jakiś przełom w zachowaniu, myśleniu; mówimy np. „w wigilię moich urodzin-narodzin dziecka-itp” – mamy na myśli DZIEŃ, w którym dokonany został jakiś znaczący zwrot, że ten dzień wigilii „tego czegoś” był niezwykle istotny, przełomowy, bezdyskusyjny, zasługujący na uwagę.
Właśnie nasze dzisiejsze życie czeka na taką WIGILIĘ. Na taki DZIEŃ, który określi ten dzień, jako dzień przełomu.
Wybór tytułu Pustostan w naszym projekcie „Pomimo tego…” w ramach programu Kultura w sieci nie jest bez znaczenia, wszyscy bowiem wypatrujemy wigilii przemiany naszego aktualnego życia, na życie przedpandemiczne. Tęsknimy za „normalnością”, za czymś nam tak znanym, a przede wszystkim do poczucia bezpieczeństwa i spokoju.
Chcemy, aby sztuka Maliny Prześlugi została odczytana w tych właśnie szerszych kontekstach.
Prawa autorskie do sztuki „Pustostan” Maliny Prześlugi reprezentuje w Polsce Agencja ADiT Elżbieta Manthey.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.
Napisz komentarz
Komentarze