Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 18 stycznia 2025 10:02

Malina Prześluga „PUSTOSTAN”

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Tadeusz Wnuk Obsada: Mama: Iwona Lach Tata: Jacek Paruszyński Córka: Agata Darnowska Syn: Filip Toroński Babcia: Elżbieta Kosecka Pies: Robert Mania
Kliknij aby odtworzyć

Inspicjent: Małgorzata Własik

Realizator dźwięku: Krystian Kobus

Realizator światła: Mieczysław Oleksyk

Technika sceny: Daniel Datkun, Marcin Świątek, Andrzej Zapała

Rekwizytor: Łukasz Dudek

Garderobiane: Jadwiga Kotowska, Danuta Maj

Charakteryzatorka: Małgorzata Spanier

Promocja: Malgorzata Popek, Marta Dworakowska

Koordynator projektu: Dorota Fruba

Zdjęcia: Maciej Ryłkiewicz i Kamila Krawiecka - Bryl

Montaż: Maciej Ryłkiewicz

Realizacja: Studio Izery – Natalia Błażejczyk 2020 r.

To sztuka dla dorosłych, która bierze za punkt wyjścia Wigilię - święto, po którym obiecujemy sobie harmonię i radość, a często kładziemy się spać z poczuciem większej pustki niż zazwyczaj. Sytuacja przy stole świątecznym jak w pigułce ukazuje relacje panujące w rodzinie: brak zrozumienia, kłótnie

o byle co. Jedyną osobą reprezentującą stary porządek, spokój, pewność, ciepło - to babcia.

Postaci są obudowane mnóstwem warstw i frazesów, które nic nie wnoszą do prawdy o nich samych, nic nie wnoszą do odczuwania. Zdaniem autorki to co ważne, to uczucia, zdolność kochania, wyrażania i dzielenia się uczuciem.

W sposób oczywisty treść sztuki przekłada się na nasze „aktualne czasy”, żyjemy w ogromnym napięciu, często najdrobniejsze rzeczy wywołują spory, nieporozumienia, i tak jak w wigilii Prześlugi „kładziemy się spać” z poczuciem pustki, niepokoju, z podskórnym przeświadczeniem o bezsensowności, niemożności, osamotnienia.

W kalendarzu chrześcijańskim WIGILIA jest dniem poprzedzającym ważniejsze święto,

z uroczystym oczekiwaniem, najczęściej myślimy o niej oczywiście w kontekście Świąt Bożego Narodzenia. Ale ten kontekst jest szerszy. Często mówimy o wigilii w sensie metaforycznym, w sensie ważnego wydarzenia, które miało jakiś fundamentalny wpływ na nasze życie, na jakiś przełom w zachowaniu, myśleniu; mówimy np. „w wigilię moich urodzin-narodzin dziecka-itp” – mamy na myśli DZIEŃ, w którym dokonany został jakiś znaczący zwrot, że ten dzień wigilii „tego czegoś” był niezwykle istotny, przełomowy, bezdyskusyjny, zasługujący na uwagę.

Właśnie nasze dzisiejsze życie czeka na taką WIGILIĘ. Na taki DZIEŃ, który określi ten dzień, jako dzień przełomu.

Wybór tytułu Pustostan w naszym projekcie „Pomimo tego…” w ramach programu Kultura w sieci nie jest bez znaczenia, wszyscy bowiem wypatrujemy wigilii przemiany naszego aktualnego życia, na życie przedpandemiczne. Tęsknimy za „normalnością”, za czymś nam tak znanym, a przede wszystkim do poczucia bezpieczeństwa i spokoju.

Chcemy, aby sztuka Maliny Prześlugi została odczytana w tych właśnie szerszych kontekstach.

Prawa autorskie do sztuki „Pustostan” Maliny Prześlugi reprezentuje w Polsce Agencja ADiT Elżbieta Manthey.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura

w sieci.

Malina Prześluga

Biografia

Urodzona 1983. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, dramaturg w Teatrze Animacji w Poznaniu. Autorka sześciu książek dla dzieci (m. in. Bajka i Majka, Bajka o Włosie Patryku, Bajka o starej babci i Molu Zbyszku, Ziuzia - nagrodzona tytułem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY). Jej dramaty publikowane są w „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży", „Dialogu" i wystawiane między innymi w Baju Pomorskim w Toruniu, w Teatrze Osterwy w Lublinie, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Lalki i Aktora w Opolu, Teatrze Norwida w Jeleniej Górze, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Guliwer w Warszawie. Jest laureatką Medalu Młodej Sztuki, zdobywczyni kilku nagród i wyróżnień w edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W roku 2013 zdobyła nagrodę główną, publiczności i dziennikarzy w konkursie „Metafory Rzeczywistości" za dramat Kwaśne mleko. W 2015 roku otrzymała II nagrodę (pierwszej nie przyznano) w zamkniętym konkursie Wrocławskiego Teatru Współczesnego Strefy_Kontaktu_2016 za dramat "Garnitur Prezydenta". Również w 2015 została nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci podczas Wieczoru Twórców Kultury dla Dzieci.

Premiera online: 28.09.2020 r.

Muzyka użyta w spektaklu została pobrana z witryny FDA (www.freemusicarchive.org) oraz użyta w ramach licencji Creative Commons (CC BY-NC-SA oraz CC BY-NC)

Wykonawca:

Dee Yan – Key

https://freemusicarchive.org/music/Dee_Yan-Key

Chad Crouch

https://freemusicarchive.org/music/Chad_Crouch

Album:

My Christmas Music

Field Report Vol. II: Reed Canyon (Instrumental)

Utwory:

Snowball fight

Pastorale

Hope

Christmas Pastorale

Headwaters (Instrumental)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze