Nie będą mogli skorzystać z tzw. "dyżuru wakacyjnego" realizowanego w tym czasie przez niektóre miejskie przedszkola. To oznacza, że w okresie letnim przez miesiąc rodzice będą musieli zapewnić opiekę swoim pociechom. Jak tłumaczy Paweł Domagała z Departamentu Edukacji UM – „Przed pandemią dzieci w wyjątkowo awaryjnych sytuacjach, gdy rodzice nie mogli im zapewnić opieki, mogły przejść do innej placówki. Obecnie jednak każde takie przemieszczanie się byłoby elementem sprzyjającym transmisji koronawirusa, dlatego musieliśmy przyjąć zasadę, że dzieci uczęszczają wyłącznie do swojego przedszkola. Informacje na ten temat podaliśmy w przedszkolach już teraz, aby dać rodzicom i opiekunom czas na przygotowanie się do tej sytuacji”. W artykule przypomniano, że w zeszłym roku ze względu na niebezpieczeństwo epidemiologiczne wszystkie placówki przedszkolne pracowały normalnie, a były zamknięte przez zaledwie okres 2 tygodni. W tym roku jak widać zdecydowano się na inne rozwiązanie. Jeleniogórzanka, która zwróciła się do Redakcji z tym tematem jest wściekła na władze miasta, że bez żadnej analizy zapotrzebowania i bez uzgodnień z rodzicami Prezydent Jerzy Łużniak podjął taką decyzję.
AKTUALIZACJA (otrzymaliśmy dodatkowe informacje od Cezariusza Wiklika Rzecznika Miasta Jelenia Góra):
Informujemy, że informacja o pracy jeleniogórskich przedszkoli w okresie wakacji letnich, przekazana przez Departament Edukacji UM w Jeleniej Górze zawiera nieścisłość, która mogła być źle zrozumiana i wprowadzić w błąd Czytelników, Słuchaczy i Widzów jeleniogórskich mediów.
Nieprawdziwe i z gruntu błędne jest odczucie, iż w trakcie wakacji 2021 w Jeleniej Górze mogą zostać zamknięte z inicjatywy Prezydenta Miasta wszystkie przedszkola miejskie w tym samym czasie.
Plan na rok 2021 zakłada, że – jak co roku, także w latach „przedpandemicznych” – każde przedszkole zostanie wyłączona na okres jednego miesiąca, ze względu na urlopy kadry, konieczność remontów, itp. niemniej (jak w każdym minionym roku) w tym samym czasie będą pracowały inne przedszkola miejskie, które będą przyjmować dzieci, by zapewnić ciągłość opieki wychowawczej.
Natomiast w przypadku kiedy Minister Zdrowia, czy szerzej rozumiane władze Państwa podejmą inne w tym zakresie decyzje, to władze samorządowe będą musiały się do nich w pełni stosować, jako że nadzór i regulacje państwowe będą dla władz samorządowych – z oczywistych powodów - obligatoryjne.
Napisz komentarz
Komentarze