Wystawa prezentuje efekty działań uczestników warsztatów jednej z najbardziej spektakularnych imprez o tematyce szkła, organizowanych na Dolnym Śląsku
„State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu” to nie tylko edukacja artystyczna i wymiana umiejętności między artystami i studentami. To także tworzone w trakcie warsztatów autorskie dzieła sztuki i designu, możliwość poznania wybitnych specjalistów i twórców szkła, ale także wymiana doświadczeń i wiedzy w regionie słynącym od setek lat z tradycji szklarskich. Przewodnim tematem tegorocznych działań były poszukiwania wokół stanu szkła na pograniczy polsko-czeskim z zakresu zarówno szkła artystycznego, jak i użytkowego.
Od 16 grudnia w przestrzeni Laboratorium Szkła Muzeum Karkonoskiego będziemy mieli okazje zobaczyć efekty działań uczestników warsztatów:
ARTYŚCI / ARTISTS
Mariusz Łabiński / PL
Katarzyna Pilic / PL
Jiří Šuhájek / CZ
STUDENCI / STUDENTS
Марія Дунайська (Mariia Dunaiska) / UKR
Natalia Dzidowska / PL
Dominika Łaska / PL
Marcelina Matynia / PL
GOŚCIE FESTIWALU / FESTIVAL GUESTS
Jakub Berdych / CZ
Софія Довгань (Sofia Dovhan) / UKR
Анастасія Капиця (Anastasiia Kapitsia) / UKR
Вікторія Онисько (Wiktoria Onysko) / UKR
Назарій Вініченко (Nazarij Winiczenko) / UKR
Róża Wójcik / PL
Igor Wójcik / PL
PROWADZĄCY WARSZTATY / LEADERS OF THE WORKSHOPS
Joanna Bujak / PL
Kamila Mróz / PL
Celem projektu „State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu” było tworzenie autorskich dzieł sztuki i designu przez wybitnych specjalistów i twórców szkła, a także wymiana doświadczeń między artystami,
Wpisując się w Międzynarodowy Rok Szkła, działania realizowane w ramach projektu pozwalają zaprezentować wszechstronne możliwości tego materiału, czyli technologiczną, naukową i ekonomiczną rolę szkła oraz jego znaczenie dla poprawy jakości i rozwoju nowoczesnych technologii. „State of Glass” jest także formą promocji tzw. „kulturowego złota” Dolnego Śląska, z jego unikatowym w skali ogólnopolskiej szlakiem hutnictwa i niezwykle bogatej tradycji artystycznej w tym zakresie.
Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Współorganizator: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - podstawowego funduszu celowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski.
źródło: Muzeum Karkonoskie
Napisz komentarz
Komentarze