Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 22 lutego 2025 05:05
Reklama włączenie społeczne
Szpital będzie dysponował 14 salami operacyjnymi, które umożliwią przeprowadzenie nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie!

Nowy szpital onkologiczny rośnie w oczach! O szczegóły pytaliśmy Cezarego Przybylskiego - Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Szpital przyczyni się do zwiększenia dostępności usług medycznych w regionie. Mieszkańcy Dolnego Śląska mogą oczekiwać nowoczesnej placówki, która zapewni kompleksową opiekę onkologiczną w najwyższym standardzie. Placówka będzie skupiała w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych do niedawna w trzech jednostkach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych. Od uzyskania pozwolenia na budowę nie minęło nawet pół roku, a obecny etap prac wyprzedza harmonogram o 2 miesiące. To pokazuje, że największa inwestycja w historii samorządu jest dla władz województwa priorytetowa. Szpital ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2028 roku. Budynek rośnie na całej powierzchni obiektu. Wkrótce zakończą się prace przy stropie nad poziomem „0”, a równocześnie trwają roboty związane z kondygnacją „+1” (słupy wsporcze oraz konstrukcje szybów windowych). Prace są także prowadzone w skrzydłach C, D i F, gdzie finalizowane są stropy, a w skrzydłach A, B i E kontynuowane są prace budowlane. Imponujące są liczby - do tej pory zużyto 35 000 m³ betonu – to tyle, ile potrzeba do wybudowania 14 basenów olimpijskich – oraz 4400 ton stali zbrojeniowej – tyle ile waży około 8000 samochodów osobowych. Na zewnątrz trwają roboty ziemne przygotowujące teren pod parkingi i drogi wewnętrzne, a także instalacja kanalizacji sanitarnej. W najbliższych tygodniach przewidujemy kontynuację prac nad stropami w obszarze CORE oraz skrzydłach A, B i E, a także dalszą budowę stropów nad poziomem „0” w pozostałych skrzydłach. Obecne tempo inwestycji pozwala na ukończenie stanu surowego otwartego do czerwca 2025 r. Zakończenie budowy nastąpi w drugiej połowie 2027 r., a pełne uruchomienie szpitala w 2028 r.
Nowy szpital onkologiczny rośnie w oczach! O szczegóły pytaliśmy Cezarego Przybylskiego - Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Budowa nowego szpitala onkologicznego jest konieczna! Liczba zachorowań na nowotwory stale rośnie. Co roku na Dolnym Śląsku diagnozuje się 15 tysięcy nowych pacjentów. W skali kraju mówimy o 180 tysiącach nowych zachorowań, a w najbliższych latach ta liczba może wzrosnąć aż do 200 tysięcy, dlatego DCOPiH ma zapewnić mieszkańcom regionu dostęp do najwyższego poziomu leczenia. Szpital będzie dysponował 14 salami operacyjnymi, które umożliwią przeprowadzenie nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. 
 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze